جستجو در سایت

آشغال گیر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 آشغال گیر فاضلاب چیست؟

در تصفیه فاضلاب یکی از مراحل عملیات تصفیه، تصفیه فیزیکی می باشد. آشغال گیری نیز یکی از روش های فیزیکی تصفیه فاضلاب می باشد. از آشغال گیر برای جداسازی مواد جامد و معلق استفاده می شود. آشغال گیر، معمولا جزء اولین واحدهای تصفیه خانه می باشد چرا که ورود مواد معلق و دانه های درشت به مراحل بعدی سبب آسیب رساندن به پمپ و سایر تجهیزات، گرفتگی خط انتقال فاضلاب، ایجاد اختلال در فرآیند تصفیه فاضلاب و ... خواهد شد.

مقداری از ذرات و مواد جامد و معلق موجود در فاضلاب جزء مواد آلی محسوب می شوند بنابراین استفاده از آشغال گیر علاوه بر جداسازی مواد معلق (TSS) باعث کاهش BOD و گاه COD نیز می شود. البته این موضوع بسیار به نوع آشغال گیر مورد استفاده و فاصله بین میله های آن دارد و هر چقدر فاصله بین میله ها کمتر باشد میزان حذف مواد جامد بیشتر خواهد بود.

انواع آشغال گیر:

آشغال گیرها را از جنبه های مختلف می توان بررسی کرد.

از نظر نحوه تمیز کردن آشغال گیرها به دو دسته تقسیم می شودند:

 1- آشغال گیر دستی 2- آشغال گیر مکانیکی.

آشغال گیرها بر اساس فاصله بین میله ها به سه دسته تقسیم می شوند:

1-     آشغال گیر درشت دانه (coarse screen)

2-     آشغال گیر ریز دانه (Fine screen)

3-     میکرو اسکرین (micro screen)

فاصله بین میله ها در آشغال گیرهای درشت دانه (میله ای) بیشتر از 6 میلیمتر، در آشغال گیرهای ریز دانه بین 0.5 تا 6 میلیمتر و آشغال گیرهای میکرواسکرین یا بسیار ریز دانه فاصله بین میله ها کمتر از 0.5 میلیمتر می باشد.

آشغال گیر دستی:

در تصفیه خانه های کوچک و با ظرفیت پایین معمولا جهت کاهش هزینه های تهیه، نصب و بهره برداری از آشغال گیر های دستی استفاده می شود. همچنین در تصفیه خانه های بزرگ نیز در کنار آشغال گیر مکانیکی یک آشغال گیر دستی برای زمانی که دستگاه در حال شستشو، زمان قطع برق و یا تعمیر می باشد، نصب می گردد . در آشغال گیرهای دستی، به وسیله یک چنگک آشغالها از روی میله ها جمع آوری شده و داخل سبدی که در بالای آن قرار دارد ریخته می شوند.

اشغالگیردستی اشغالگیردستی

آشغال گیر مکانیکی:

تفاوت آشغال گیر مکانیکی با آشغال گیر دستی در نحوه جمع آوری آشغالها می باشد. در آشغال گیر دستی آشغالها به وسیله چنگک و توسط اپراتور پاکسازی می شود ولی در آشغال گیر مکانیکی بوسیله الکتروگیربکس نیروی حرکت چنکگ تامین می گردد.

در تصفیه خانه های با ظرفیت بالا به دلیل اینکه میزان مواد جامد و معلق در فاضلاب بسیار زیاد است، استفاده از آشغال گیر دستی امکان پذیر نمی باشد. به همین دلیل از آشغال گیرهای مکانیکی استفاده می شود.

آشغال گیرهای مکانیکی نیز خود به چند نوع تسمه ای، رفت و برگشتی، زنجیری، چنگکی، زنجیره ای و ... تقسیم می شود.

آشغالگیرمکانیکی آشغالگیرمکانیکی

بر اساس نشریه 347 سازمان مدیریت برنامه و بودجه (نشریه راهنمای طراحی تلمبه خانه ها) نمودار زیر نشان دهنده بازده انواع آشغال گیر ها با توجه به فاصله بین میله های آنهاست.

به عنوان مثال آشغال گیری که فاصله بین میله های آن 2.5 اینچ است، به طور متوسط 0.5 فوت مکعب بر میلیون گالن بر روی آن آشغال جمع خواهد شد.

شرکت آب پاک سازنده انواع آشغال گیرهای دستی (دانه ریز، دانه درشت، سبدی و ...) و همچنین آشغال گیرهای مکانیکی (دوار، آسانسوری، زنجیری، اسکرو و ... ) از جنس استنلس استیل و کربن استیل با پوشش اپوکسی می باشد.

آشغالگیرمکانیکی_دستی

برای تماس با کارشناسان فنی و اطلاع از قیمت محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید.

02634243162 (10 خط)

02634242903 (10 خط)

09012362018 (تلگرام)

 

دفتر مرکزی

کرج، 45 متری گلشهر، بلوار پونه شرقی، برج میلاد، طبقه هشتم، واحد 19(10 خط )

026-34243162

026-34242903

0912-0841451

[email protected]

دفتر شیراز

شیراز، بلوار نصر، خیابان بهاران، بلوار فیض، نبش کوچه 29

071-37320447

071-37320447

0917-3362395