جستجو در سایت

تصفیه فاضلاب چیست ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 تصفیه فاضلاب چیست ؟

فاضلاب به معنی آب استفاده شده و غیر قابل آشامیدن و تصفیه در لغت به معنی پاک کردن ، صاف کردن و پالایش می باشد .تصفیه فاضلاب به علم زدودن آلودگی ها و ناپاکی ها از فاضلاب و پساب گفته می شود.

ضرورت تصفیه فاضلاب

امروزه باتوجه به مسائلی چون بحران آب ،آلودگی های زیست محیطی و استفاده اکثر صنایع از آب  و تولید فاضلاب توسط آن ها درچرخه طبیعت ، علم تصفیه فاضلاب صنعتی ، فاضلاب کشاورزی و فاضلاب انسانی و تبدیل آن به فاضلاب یا آب پاک تر و کم ضررتر جایگاه خاصی در صنعت آب و فاضلاب دنیا ایجاد کرده است .

اهداف تصفیه فاضلاب

۱- تامین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم

2- کمک به حفظ محیط زیست

3- بازیابی فاضلاب

4-تولید کود طبیعی

5-تولید انرژی

مراحل تصفیه فاضلاب

فرایند تصفیه یا پالایش دارای سه مرحله است : تصفیه مقدماتی - تصفیه ثانویه - تصفیه نهائی

 تصفیه مقدماتی:

در این مرحله تصفیه ی فیزیکی انجام می گیرد و مواد جامد فاضلاب ورودی را حذف می کنند . به عنوان نمونه می توان قوطی، قطعات فلز، شیشه، چوب، سنگ، آجر، پلاستیک، پارچه، شن و ریگ را نام برد. وجود این مواد در فاضلاب باعث انسداد لوله ها، صدمه یا گرفتگی کامل پمپ ها و از کار افتادن مکانیسم‌های جمع‌آوری لجن در تانکهای ته نشینی می شود .

هدف از تصفیه مقدماتی،حذف اشیاء گوناگونی که به طرق مختلف به شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب راه پیدا کرده و نهایتا به تصفیه خانه وارد می‌شوند، می باشد..

 بخش های مختلف تصفیه اولیه عبارتند از

آشغالگیری : حذف ذرات درشت‌ مثل تکه چوب یا تکه پارچه، قوطی و...

دانه‌گیری حذف شن و ماسه

هوادهی اولیه بوزدایی فاضلاب و حذف روغن

 تصفیه ثانویه :

فاضلاب ورودی بعد از گذر از مرحله اول باید بصورت بیولوژیکی تصفیه گردد . که این کار با استفاده از باکتری های بی هوازی جهت حذف جامدات معلق ذره ای صورت می گیرد .

میکروارگانیسم‌های بی‌هوازی، ریز موجوداتی هستند که برای رشد نیاز به اکسیژن ندارند. همچنین رشد و بقای آن‌ها در حضور اکسیژن به‌شدت تحت تأثیر قرارگرفته و موجب مرگ‌ومیر آن‌ها می‌شود. این میکروارگانیسم‌ها به ۳ دسته بی‌هوازی اجباری (حضور اکسیژن باعث مرگ‌ومیر آن‌ها می‌شود.) بی‌هوازی مقاوم به حضور اکسیژن که نمی‌‌تواند از اکسیژن برای رشد استفاده کند ولی می‌تواند در حضور آن رشد کند و زنده بماند و دسته سوم بی‌هوازی اختیاری که در غیاب اکسیژن می‌تواند رشد کند ولی از اکسیژن نیز می‌توانند برای رشد و زنده ماند نیز استفاده کنند. این مرحله نسبت به مرحله اول نیازمند صرف انرژی و هزینه بیشتری است.

سیستم تصفیه بیولوژیک فاضلاب به روش بی‌هوازی تخریب مواد آلی را در ۴ مرحله صورت می‌دهد که عبارت‌اند از:

هیدرولیز پلیمرهای محلول

تخمیر محصولات حاصل‌شده به اسیدهای آلی فرار

استات‌زائی

ایجاد متان و گازهای دیگر از مواد حاصل از تخمیر

 تصفیه نهائی :

که به آن تصفیه نهائی نیز گفته می شود جهت زلال سازی و گند زدائی فاضلاب خروجی برای ورود به دریا یا سیستم تصفیه فاضلاب شهری می باشد.نکته قابل ذکر این است که یسته به کیفیت فاضلاب ورودی و استاندارهایی که برای فاضلاب تصفیه شده تعیین شده است ، روش تصفیه فاضلاب متفاوت خواهد بود .

برای آشنایی بیشتز با روشهای مختلف تصفیه فاضلاب بصورت جزئی تر ، مقالات بخش تصفیه را مشاهده نمائید و در صورت داشتن هرگونه سوالی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

دفتر مرکزی

کرج، 45 متری گلشهر، بلوار پونه شرقی، برج میلاد، طبقه هشتم، واحد 19(10 خط )

026-34243162

026-34242903

0912-0841451

[email protected]

دفتر شیراز

شیراز، بلوار نصر، خیابان بهاران، بلوار فیض، نبش کوچه 29

071-37320447

071-37320447

0917-3362395