جستجو در سایت

فاضلاب ، انواع فاضلاب و روش های تصفیه فاضلاب

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

فاضلاب چیست ؟

هر آبی که تحت مصارف و تغییرات توسط انسان قرار بگفاضلاب_چیستیرد و خواص قبلی خود را از دست بدهد به آن فاضلاب می گویند. به طور کلی آب مصرف شده در واحدهای تجاری، خانگی، صنعتی ، فعالیت های کشاورزی ، روان آب سطحی و آب باران و هر نوع پساب ورودی و یا نفوذی را فاضلاب می نامند .

انواع فاضلاب:

ویژگی های هر نوع فاضلابی به منبع تولید آن بستگی دارد. فاضلاب ها از نظر منشاء تولید به چند دسته تقسیم می شوند:

فاضلاب کشاورزی

فاضلاب بهداشتی

فاضلاب صنعتی

فاضلاب سطحی و رواناب

1- فاضلاب کشاورزی:

هر نوع فاضلابی شامل آلودگی های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی می باشد. مثلا فاضلاب های کشاورزی معمولا حاوی سم های کشاورزی، آلودینريال مواد حاوی فسفر، ترکیبات هالوژنه، DDT و ... می باشد. فاضلاب کشاورزی در اثر استفاده آب برای عملیات کشت، استفاده از کودهای شیمیایی، آفت کش ها، علف کش ها و ... تولید می شود. در صورت عدم تصفیه فاضلاب کشاورزی و تخلیه مستقیم آن به شبکه جمع آوری فاضلاب تاثیر بسیار مخربی بر طبیعت و محیط زیست خواهد گذاشت .

فاضلاب_کشاورزی2- فاضلاب بهداشتی:

فاضلاب بهداشتی عموما شامل فاضلاب های خانگی، تجاری، اماکن عمومی و ... می باشد. این نوع فاضلاب حاوی موجودات بسیار ریز، میکروب ها، ویروس ها، مواد شیمیایی نظیر آمونیاک، اوره و ... می باشد.

فاضلاب_بهداشتی3- فاضلاب صنعتی:

فاضلاب های صنعتی دارای ویژگی های و خواص مختلف بسته به نوع صنعت می باشند. معمولا از جمله مهمترین موادی که ممکن است در فاضلاب صنعتی وجود داشته باشد می توان جیوه، سرب، آرسنیک و ... را نام برد . آلودگی آب بوسیله مواد سمی به شدت بر روی سلامت انسان و همچنین تولید نسل تاثیرگذار است ، از این رو تصفیه فاضلاب های صنعتی از اهمیت بسزایی برخوردار است .

فاضلاب_کشاورزی4- فاضلاب سطحی و روان آب:

در اثر بارش باران، ذوب شدن برف ها و موارد مشابه مقداری از آب باران به زمین نفوذ کرده و مقداری از آن ها تبخیر می شوند . به میزان آبی که بر روی سطح زمین جاری می شود روان آب و یا سیلاب می گویند .

فاضلاب های سطحی به دلیل جاری شدن بر روی زمین حاوی ذرات آشغال، شن و خاک، آلاینده های هوا و مواد معدنی می باشند .

 فاضلاب_بهداشتیتصفیه فاضلاب چیست؟

 تصفیه فاضلاب در واقع زدودن آلودگی های فاضلاب از هرگونه مواد می باشد . این موضوع که فاضلاب جهت چه مصرفی (مصارف کشاورزی و آبیاری، تخلیه به آب های سطحی، تخلیه به چاه جاذب و ...) باید تصفیه شود ، کاملا تعیین کننده روش و نوع فرآیند مورد استفاده در سیستم تصفیه فاضلاب می باشد .

 استاندارد های خروجی فاضلاب توسط سازمان حفاظت محیط زیست تعیین و تالیف می گردد . برای دانلود جدول این استانداردها بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

دانلود استانداردهای خروجی فاضلاب

 روش های تصفیه فاضلاب:

 برای تصفیه فاضلاب ها روش های مختلفی وجود دارد. این روش های در سه دسته تقسیم بندی می شوند.

 روش های فیزیکی تصفیه فاضلاب

 روش های شیمیایی تصفیه فاضلاب

 روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب

 در عمل تصفیه فاضلاب بسته به نوع و ویژگی های فاضلاب، ترکیبی از روش های فوق استفاده می شود.

 1- روش های فیزیکی

 در روش تصفیه فیزیکی فاضلاب اغلب جداسازی مواد معلق (TSS) از فاضلاب مدنظر می باشد. گرچه می دانیم مقداری از مواد معلق موجود در فاضلاب از جنس مواد آلی هستند و با جداسازی آن ها مقداری از BOD فاضلاب نیز کاهش می یابد. از جمله روش های فیزیکی تصفیه فاضلاب می توان به آشغالگیری، دانه گیری، فیلتراسیون، ته نشینی، شناورسازی و ... اشاره نمود.

روشهای فیزیکی تصفیه آب

 2- تصفیه شیمیایی

 در روش های شیمیایی تصفیه فاضلاب از افزودن مواد شیمیایی جهت جداسازی مواد استفاده می شود. روش های شیمیایی نسبت به روش های فیزیکی از لحاظ خرید و نگهداری مواد شیمیایی و همچنین موضوع بهره برداری پرهزینه و پیچیده تر می باشد. همچنین تولید لجن در روش شیمیایی به نسبت سایر روش های بیشتر بوده در نتیجه تصفیه و پردازش آن نیز شامل هزینه مضاعف نیز می باشد. از جمله روش های شیمیایی تصفیه فاضلاب ترکیب شیمیایی، انعقاد و لخته سازی شیمیایی، اکسیداسیون شیمیایی، تنظیم PH، شناورسازی شیمیایی و ... می باشد.

روشهای شیمیایی تصفیه آب

 3- روش های بیولوژیکی

 روش های بیولوژیکی بر پایه فعالیت میکروارگانیسم ها در جهت تصفیه فاضلاب می باشد. در روش های بیولوژیکی میکروارگانیسم ها از مواد آلی موجود برای تغذیه و رشد و تکثیر و فعالیت خود استفاده کرده و به این ترتیب عمل تصفیه فاضلاب صورت می گیرد. روش های بیولوژیکی نیز خود شامل دو دسته می باشند: الف) روش های هوازی ب) روش های بی هوازی

 الف) روش های هوازی

 در روش های بیولوژیکی هوازی تصفیه فاضلاب، عمل تصفیه و فعالیت باکتری ها در حضور اکسیژن محلول انجام می شود. برخی از فرآیندهای بیولوژیکی هوازی عبارتند از: روش های لجن فعال، هوادهی گسترده لجن فعال، MBBR، RBC، SBR، MBR و ...

 ب) روش های بی هوازی

عمل تصفیه فاضلاب در روش بیولوژیکی بی هوازی فاضلاب در غیاب اکسیژن محلول انجام می گردد. مانند: روش های UASB، ABR، UAFB، FBR و ...

شرکت آب پاک طراح و سازنده انواع تصفیه خانه ها و پکیج های تصفیه فاضلاب بتنی، فلزی، پلی اتیلنی و ... جهت تصفیه فاضلاب مناطق مسکونی، تفریحی، ادارات، بیمارستان ها، صنایع مختلف و ... می باشد.

جهت کسب اطلاعات فنی در خصوص انواع تصفیه خانه های بتنی، فلزی و پلی اتیلنی و قیمت محصولات با کارشناسان شرکت آب پاک تماس حاصل فرمایید.

 تلفن 34243162-026 (10 خط)

 تلفن 34242903-026 (10 خط)

 تلگرام 09012362018

دفتر مرکزی

کرج، 45 متری گلشهر، بلوار پونه شرقی، برج میلاد، طبقه هشتم، واحد 19(10 خط )

026-34243162

026-34242903

0912-0841451

[email protected]

دفتر شیراز

شیراز، بلوار نصر، خیابان بهاران، بلوار فیض، نبش کوچه 29

071-37320447

071-37320447

0917-3362395