جستجو در سایت

فاضلاب چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

فاضلاب چیست؟

بیش از 70% وزن انسان از آب تشکیل شده است،به همین دلیل انسان ها روزانه آب زیادی را مصرف می کنند . آب مصرف شده در امور و کارهای مختلف روزانه  به طور میانگین حدود 580 مترمکعب برای هر نفر در سال است . آبی که استفاده شده و دیگر قابل نوشیدن نباشد را فاضلاب یا پساب می گویند ، که خاصیت های فیزیکی ، شیمیایی و یا بیولوژیکی آن به حدی دچار تغییر شده است که دیگر قابل استفاده نیست . به عبارتی دیگر ، مواد اضافه ناشی از مصرف آب در فعالیت های مختلف انسانی که می‌تواند حاوی آلاینده‌های مختلف فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی بوده و با آلودگی محیط زیست، سلامت انسانها را به مخاطره بیاندازد ، نیز فاضلاب می گویند .

انواع فاضلاب

فاضلاب ها بسته به منبع پیدایش و ویژگی هایی که دارند به 4 دسته کلی تقسیم می شوند ، که عبارتند از :

1-فاضلاب خانگی

فاضلاب خانگی معمولا بر اثر استفاده از دستشویی،توالت،حمام،ماشین لباس شویی و ظرف شویی حاصل می‌شود. قابل ذکر است که منظور از فاضلاب خانگی فاضلاب خانه ها ، مغازه ها ، فروشگاه ها ، رستوران ها ، تعمیرگاه ها و غیره می باشد . مواد موجود در فاضلاب های شهری در اکثر مناطق جهان یکسان است ، فقط غلظت آن با توجه به سرانه مصرف مردم ، متفاوت است .

2-فاضلاب صنعتی

معمولا صنابع مختلف بر اساس اهداف کاری خود مثل  : ساخت کالا ، گرمایش ، سرمایش ، توالت ها ،  رستوران ، باغبانی ، حمل مواد خام ، حمل مواد زائد و بسیاری موارد دیگر از آب استفاده می کنند . بیشتر آب استفاده شده در محصول نهایی وجود ندارد و تبدیل به فاضلاب می شود ، که به دلیل وجود مواد شیمیایی ، مواد اسیدی ، فلزات سنگینی از قبیل سرب، مس ، کادمیوم ، نقره ، جیوه ، کروم و یا نیکل ،  خطرناک ترین نوع فاضلاب است که حتما باید بصورت جداگانه و توسط روش های ایمن و مخصوص هر نوع فاضلاب ، تصفیه شود و وارد فاضلاب شهری نشود .

3-فاضلاب کشاورزی

آفت ها و سمومی که کشاورزان برای حفاظت از محصولات خود از آن استفاده می کنند ، به همراه سایر سموم وارد آب می شوند و جذب لایه های بالایی زمین می شوند و به مرور به بیرون از محیط کشاورزی هدایت می شوند، که این باعث ایجاد فاضلاب های کشاورزی فوق‌العاده خطرناک می‌شوند

4-فاضلاب سطحی

آب هایی که بر اثر بارندگی،ذوب شدن برف و موارد مشابه در سطح زمین جاری می شوند را فاضلاب سطحی می گویند . این آب ها در مسیر خود با آشغال‌ها ، آلاینده‌های هوا و مواد معدنی زمین در تماس می‌باشند  و سپس وارد فاضلاب شهری می شوند .

ضرورت جمع آوری فاضلاب و تصفیه آن

معمولا 60  تا 80 درصد آب مصرفی هر جامعه ای، بسته به نوع منطقه و مصرف ، تبدیل به فاضلاب می شود . به همین دلیل ضروری است که هر طرح آب رسانی با یک طرح جمع آوری فاضلاب و تصفیه فاضلاب ، همراه باشد. در صورت مدیریت نامناسب فاضلاب در هر اجتماع ، ممکن است مسائل زیادی پیش بیاید . مدیریت فاضلاب جمع آوری ، دفع ، تصفیه یا استفاده ی مجدد از فاضلاب تولیدی است .

مهم ترین دلایل برای لزوم جمع آوری و تصفیه فاضلاب ، جلوگیری از ایجاد بوهای نامطبوع ، حفظ ظاهر محیط و زیبایی ، حفظ بهداشت و سلامت مردم ، جلوگیری از آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی، ملاحظات اقتصادی و استفاده مجدد از پساب به عنوان یک منبع جایگزین آب های متداول می باشد .

جهت آشنایی با تصفیه فاضلاب و روش های تصفیه فاضلاب ، توصیه می کنیم که مقالات مربوط به آن را مطالعه نمائید و سوالات و نظرات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید و از مشاوره آن ها بصورت رایگان استفاده نمائید.

دفتر مرکزی

کرج، 45 متری گلشهر، بلوار پونه شرقی، برج میلاد، طبقه هشتم، واحد 19(10 خط )

026-34243162

026-34242903

0912-0841451

[email protected]

دفتر شیراز

شیراز، بلوار نصر، خیابان بهاران، بلوار فیض، نبش کوچه 29

071-37320447

071-37320447

0917-3362395