جستجو در سایت

فاضلاب بیمارستانی و مراحل تصفیه فاضلاب بیمارستانی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

فاضلاب بیمارستانی چیست؟

گسترش خدمات درمانی شهرها با افزایش مراکز درمانی مانند بیمارستان ها، درمانگاه ها، آزمایشگاه ها و .... همراه شده است. با توجه به وجود آلاینده های میکروبی و مصرف مواد شیمیایی جهت مصارف درمانی و همچنین بهداشتی در این مراکز، بزرگترین چالش، مدیریت و دفع فاضلاب این مراکز خواهد بود که از گذشته مسائل زیست محیطی بسیاری را برای شهرهای مختلف کشورمان ایجاد کرده است.

به دلیل اختلاط فاضلاب بخش های مختلف یک مرکز درمانی با فاضلاب بهداشتی انسانی که بخش عمده فاضلاب تولیدی را تشکیل میدهد، در اکثر موارد می توان فاضلاب بیمارستانی را مشابه فاضلاب بهداشتی انسانی تصور کرد. با این حال به دلیل وجود مواد شیمیایی خاص که حتی در مقادیر کم هم موجب آسیب های شدید به محیط زیست وشوک های بیولوژیکی به سیستم های تصفیه فاضلاب شهری می شوند استفاده از یک سیستم پیش تصفیه جهت تصفیه فاضلاب بیمارستانی ضروری است.

 فاضلاب بیمارستان

فاضلاب بیمارستانی مقدار قابل ملاحظه ای مواد شیمیایی و میکروبی دارد. مشکل این مواد شیمیایی، وجود ترکیباتی مثل آنتی بیوتیک ها و گندزداها است که این ترکیبات شیمیایی در مقابل تصفیه های معمولی فاضلاب مقاومت می کنند.

 

ویژگی دامنه تغییرات میانگین طراحی
 COD  400-750  600
 BOD 300-550 420
 TSS 150-350 300
 pH 1/8-9/6 5/7

با توجه به تجارب شرکت آب پاک در طراحی و ساخت سیستم های تصفیه فاضلاب بیمارستانی جهت مراکز درمانی در شهرهای مختلف کشورمان، توجه به موارد زیر در انتخاب و اجرای تصفیه خانه فاضلاب بیمارستانی اهمیت بسزایی دارد.

الف) کمیت فاضلاب تولیدی

فاضلاب بیمارستان

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در سال های گذشته جهت بیمارستان های مختلف در سطح کشور میتوان سرانه تولید فاضلاب یک بیمارستان را بین 700 تا 1500 لیتر در روز به ازای هر تخت در نظر گرفت. انتخاب دقیق سرانه تولید فاضلاب اولین گام و مهم ترین گام در طراحی سیستم فاضلاب یک مرکز می باشد که این مهم به مواردی مانند: نوع بیمارستان یا مرکز درمانی، تعداد مراجعه کننده یا ظرفیت فعال مرکز، محل قرارگیری مرکز نسبت به مرکز شهر و.... دارد . تمام این موارد باعث شده است تا انتخاب یک عدد مشخص جهت سرانه تولید فاضلاب تمام بیمارستان ها ممکن نباشد و انتخاب سرانه فاضلاب مناسب یا همان انتخاب ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب منوط به بازرسی میدانی و بررسی کارشناسان باشد.

انتخاب ظرفیت بالاتر از میزان واقعی موجب از کار افتادن سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستان و وارد شدن هزینه مازاد به مرکز خواهد شد همچنین انتخاب ظرفیت کمتر نیز موجب عدم توانایی سیستم در تصفیه بخشی از فاضلاب خواهد شد که خود موجبات برخورد سازمان های مرتبط و اعمال هزینه های مجدد را فراهم می آورد به همین دلیل است که می توان انتخاب سرانه و ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب را مهمترین گام دانست.

همچنین با توجه به جمعیت تحت پوشش بیمارستان ها و مراکز درمانی که به طبع موجب پایین بودن فاضلاب تولیدی می شود و از طرف دیگر با توجه به محدودیت مکانی در اکثر این مراکز، می توان گفت پکیج تصفیه فاضلاب انتخابی مناسب تر نسبت به تصفیه خانه بتنی می باشد. با توجه به موارد مذکور تصفیه خانه فاضلاب یک بیمارستان میتواند به صورت تصفیه خانه بتنی، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی و یا فایبر گلاس طراحی و اجرا شود که  در انتخاب بهترین گزینه جهت مراکز درمانی مختلف میتوانید با کارشناسان شرکت آب پاک تماس حاصل فرمایید.

ب) کیفیت فاضلاب تولیدی

پارامتر های کیفی فاضلاب تولیدی یک مرکز درمانی با توجه به وجود بخش های مختلف که هرکدام میتوانند مواد شیمیایی یا حتی رادیو اکتیو مختلفی به مصرف برسانند متفاوت خواهد بود. علی رغم اینکه می توان فاضلاب بیمارستانی را مشابه فاضلاب بهداشتی انسانی در نظر گرفت اما توصیه می شود قبل از طراحی و اجرای یک سیستم تصفیه فاضلاب نسبت به آزمایش و تعیین کیفیت فاضلاب مرکز اقدام نمود تا از انتخاب مناسبترین طرح اطمینان حاصل شود.

جدا از بخش های درمانی یکی از بخش های مهم دریک بیمارستان بخش آشپزخانه می باشد. در فاضلاب آشپزخانه مقدار زیادی چربی و مواد معلق وجود دارد . وجود این چربی ها و مواد معلق علاوه بر ایجاد گرفتگی در شبکه جمع آوری فاضلاب بیمارستان ها بخصوص در فصول سردتر سال موجب پایین آمدن راندمان عملکرد تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان ها خواهد شد. بنابراین مهمترین پیش نیاز یک تصفیه خانه فاضلاب بیمارستانی وجود چربی گیر جهت فاضلاب آشپزخانه قبل از اضافه شدن به فاضلاب بخش های دیگر میباشد.با توجه به جانمایی شبکه های فاضلابی بیمارستان این چربی گیر ها به صورت چربی گیر های ثقلی API به صورت مدفون به شکل بتنی و یا پلی اتیلنی اجرا میگردند.

فاضلاب بیمارستان 

ج) کیفیت پساب تصفیه شده

با توجه به اینکه پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب به چه منظوری مورد استفاده قرار خواهد گرفت فرآیند های مختلفی جهت تصفیه انتخاب و اجرا خواهند شد. معمولا فاضلاب های بیمارستانی به منظور: تخلیه به شبکه های فاضلاب شهری، آبیاری فضای سبز و کشاورزی، تخلیه به چاه جاذب و یا تخلیه به آب های سطحی تصفیه می گردند.

در مورد تخلیه به شبکه فاضلاب شهری استفاده از سیستم سپتیک تانک به همراه گندزدایی کفایت خواهد کرد و نیازی به تصفیه تکمیلی نمی باشد. اما با توجه به مسایل زیست محیطی و بحران شدید آب در سال های اخیر و همچنین تفاوت نه اندک مالی پیشنهاد میگردد که جهت تصفیه فاضلاب بیمارستان از پکیج تصفیه فاضلاب جهت موارد کشاورزی استفاده گردد تا با مدیریت مصرف آب در هزینه های آب مصرفی نیز صرفه جویی گردد.

مراحل تصفیه فاضلاب بیمارستانی به طور معمول شامل موارد زیر است:

واحد متعادل ساز: جهت یکنواخت سازی کمی . کیفی فاضلاب ورودی به تصفیه خانه فاضلاب

واحد آشغالگیری: که با توجه به ظرفیت تصفیه خانه به صورت میله ای و سبدی اجرا می شود.

واححد هوادهی: جهت هضم مواد آلی

واحد ته نشینی: جهت جدا کردن مواد معلق

واحد کلرزنی: جهت از بین بردن باکتری ها

واحد فیلتراسیون: شامل فیلترهای شنی و کربنی جهت کاهش مواد معلق و رنگ

(وجود واحد چربی گیر جهت جدا کردن چربی ها و مواد معلق موجود در فاضلاب آشپزخانه ضروری است. )

دفتر مرکزی

کرج، 45 متری گلشهر، بلوار پونه شرقی، برج میلاد، طبقه هشتم، واحد 19(10 خط )

026-34243162

026-34242903

0912-0841451

[email protected]

دفتر شیراز

شیراز، بلوار نصر، خیابان بهاران، بلوار فیض، نبش کوچه 29

071-37320447

071-37320447

0917-3362395